Cumartesi, 28 Kasım 2015

BAKAP için kanun teklifi

Başesgioğlu, Meclis’e bu teklifle veda etti

Mustafa Başesgioğlu başkan adayı

Mustafa Başesgioğlu başkan adayı

CHP’de yeni haftayla birlikte başlayacak ilçe kong...

Pazartesi, 28 Ekim 2013 15:45

Seçim uyarıları

Ak Parti Kastamonu İl Başkanlığı İl Danışma Meclisi Ekim ayı toplantısı dün saat 10.00’da Devrekâni Belediye Düğün Salonu’nda yapıldı.
Toplantıya Çankırı Milletvekili Kastamonu İl Koordinatörü Hüseyin Filiz, Ak Parti Kastamonu Milletvekili Mustafa Gökhan Gülşen, Ak Parti İl Başkanı Metin Çelik, Merkez İlçe Başkanı Feridun Öztürk, İGM Başkanı Adnan Koçoğlu, Eski İl Başkanı Muzaffer Caferoğlu, Belediye Başkanları ve meclis Üyeleri, İGM Üyeleri, Ak Parti İlçe Başkanları, İl ve İlçe Parti Yönetici ve üyeleri katıldı.
İl Danışma Meclisi Ekim ayı toplantısı Divan Başkanlığını Seçim İşleri Başkanı Feridun Küllüoğlu, Divan Başkan Yardımcılığını Tosya İlçe Başkanı Naci Küçükmorkoç ve Kadın Kolları Seçim İşleri Başkanı Atiye Gencal ile Gençlik Kolları Seçim İşleri Başkanı Semra Çoğalan yaptı.
Toplantının basına açık bölümünde yapılan konuşmalarda, yerel seçimlerde aday adayı olacaklara yönelik uyarılar vardı.
Açılış konuşmasını yapan Devrekani Belediye Başkanı Mümtaz Aliustaoğlu, yeniden aday adayı olacağını açıklarken ardından kürsüye gelen İl başkanı Av. Metin Çelik, “Bir önemli sürece daha başladık. Bu önemli sürecin şu anda partimiz açısından bir değerlendirme süreci, bir seçime hazırlık süreci ve teşkilatlarımızın birlikte hareket etme kabiliyetinin ve bu birlikte hareket ruhunu hep birlikte gerçekleştirmemiz gereken bir dönemi yaşıyoruz. Bugünler bizim 30 Mart 2014 Mahalli İdareler Genel seçimlerinde ne kadar başarılı olacağımızın veya ne kadar rahat hareket edeceğimizin bence bir ön tablosu. Burada biz eğer iyi ve doğru kararlar verirsek, birbirimize daha sık sarılırsak kendi beklentilerimizi, milletin beklentilerinin ve partinin beklentilerinin gerisine koyarsak inanıyorum ki biz 30 Mart 2014 Mahalli İdareler Genel Seçimlerinde çok daha rahat olacağız ve çok daha büyük başarılara imza atacağız. Bundan da en küçük bir şüphem yok, bizim arkadaşlarımız her zaman kendini devletin, milletin, partisinin gerisinde tutabilecek kadar bu işi özümsemiş arkadaşlarımızdır” dedi.
Çelik şöyle devam etti:
Elbette siyasette hepimizin hedefleri olabilir, ama bu hedefler partinin de genel hedefleri ile oluştuğu ölçüde, oluştuğu oranda gerçekleşebilir. Eğer bu hedeflerimiz partinin genele hedefleriyle çalışıyorsa biz orada geri durmayı bun kendimde dahil her zaman bilmeliyiz. Ben il başkanı olarak kendi siyasi hedeflerim partimin genel hedefleriyle çatışıyorsa ben orada geri durmasını bilirim. Bütün arkadaşlarımdan da bunu bekliyorum. Burada bizim göstereceğimiz tavır, bizim 2014 seçimlerinde ve sonrasındaki Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ve ondan sonraki genel seçimlerde Türkiye’nin genel politikasına ne kadar katkı verebileceğimizi, ne kadar büyük Türkiye’nin inşasına katkı sunabileceğimizin birer göstergesi olacaktır.
Perşembe cuma günleri genel merkezde il başkanlığı toplantısındaydık. Aday adaylığı sürecimiz başladı. 1 Ekim’den itibaren aday adaylarını kabul etmeye başladık. Burada kafa karıştıran bir takım şeyler oldu son dönemde. Aday adaylığının ilk şartı eğer bir görevden istifa etmesi gerekiyorsa o istifayı edip daha sonra aday adaylığına başvurması yapılabilir. Devlet memurları, odaların denetim ve yönetim kurulu başkan ve üyeleri. Hangi ilçeden aday adayı olacaksa mensubu olduğu partiden istifa etmesi ön şarttır yasamıza göre. Burada kafa karıştırıcı şeyler olmasın. Aday adayı olmak için istifaya gerek yok diye bir şey yok. Mutlaka istifa şart. Yasaya göre bu gerekli. Dolayısıyla teşkilatımızdan aday adayı olmak isteyenlerin istifa etmek suretiyle aday adaylığını kabul edeceğiz.
Yüksek seçim kurulunun açıkladığı takvim de kafa karıştırıyor. Bu da yasa gereği olan bir şey. Bu istifa süreci yerel seçimlerin başlangıcına bir ay kala son tarih belirlendi. Yani 1 Aralık. Bu yasal süreçtir. Partimiz bunu bir ay geriye çekmiştir. Buna yetkisi vardır. Parti içi merkez yürütme kararıyla bu süreç partimizce bir ay geriye çekilmiştir. Dolayısıyla aday adayı olmak isteyen kim varsa, istifası gereken kim varsa 1 Kasım’dan önce istifasını vermek suretiyle, buna devlet memurları da dahildir, partimize müracaat edebilirler. Devlet memurları olsun diğer aday adayı olmak isteyen kimseler ben 1 Kasım’da müracaat edeyim 1 Aralık’ta istifamı veririm gibi bir şey mümkün değil. Bu konuda da bana çeşitli sorular geliyor. Tek tek cevap vermektense burada bunları açıklama gereği duydum. 1 Kasım itibariyle bu aday adaylıklarını aldıktan sonra 16-17 Kasımda Kastamonu merkezde de tüm ilçelerimizin temayül yoklamaları yapılacak. Yani teşkilatlarımızın o ilçede kimi belediye başkan adayı görmek istediklerine dair temayül de alınacak. Bunun akabinde genel merkezdeki sayın Başbakanımızın başkanlığındaki üst kurulumuz tüm il ve ilçe belediye başkanlıklarını değerlendirmeye alacak. Daha önce yapılan çalışmalar, bunun üzerine yapılan temayül yoklamaları bütün bunlar değerlendirilecek ve inanıyorum ki aralık ayı içerisinde bu kararlar verilecek. Hiç kimse en doğu kararların verileceğinden şüphe etmesin. Biz kiminle il ve ilçede belediye başkanlığını kazanabileceğimizi görüyorsak o kişilerle seçimlere gireceğiz.”

“TARİH YAZIYORUZ”

Konuşmasına “Biz tesadüfen bir araya gelmiş öylesine toplanmış bir ekip değiliz. Bizim ortak dertlerimiz bir kader birliğimiz var. Meşhur sözdür sevdası olmayanın davası olmaz. Bizim bir sevdamız var, bizim bir davamız var. Bizim sevdamız makam sevdası değildir, bizim sevdamız hizmetkârı olmaya talip olduğumuz milletin sevdasıdır. Bizim davamız kuru bir iktidar davası değildir. Bizim davamız herkesin huzur içinde büyük ve güçlü Türkiye davasıdır” diye başlayan Milletvekili Mustafa Gökhan Gülşen, 2014’deki yerel seçimlerin de son 10 yıldaki diğer seçimler gibi Türkiye için bir dönüm noktası olacağını belirtti ve şunları söyledi:
“Gün şahsi husumetleri, kişisel hesapları bir kenara bırakıp, büyük ve güçlü Türkiye’ye hizmet etme günüdür. Elbette siyasetle uğraşan veya cemiyet hayatına ilgi duyan herkesin aday olmak hakkıdır. Aday olma niyetinde ve bu işleri başarabileceğini düşünen tüm arkadaşlarımızın Ak Parti çatısı altında siyaset yapmak isteyen, Ak Parti’ye inanan, güvenen kadrosuna inanan herkesin medeni cesaretini toparlayıp adaylık için müracaat etmesini de bekliyoruz. Ancak bu süreçlerde yapılan en büyük hata belli şartlanmışlıkların oluşmasıdır. Adaylık sürecini bir yıpratma politikası haline çevirmek ne yazık ki geçmiş dönemlerde yaşanan en büyük hatadır. Buna özen gösterilerek adaylık süreci çok iyi değerlendirilmelidir.
Ak Parti bu süreçte duygusal davranmayacaktır. Enerjisini yitirmiş, performansı düşmüş arkadaşları değiştirmekte hiç tereddütte göstermeyecektir. Başarısını ispat etmiş, halkın gönlünde takt kurmuş, halkın gönlüne girmiş ve dualarını almayı başarmış arkadaşlarımızı da kimsenin kişisel hesaplarına husumetlerine kurban etmeyeceğiz, kurban ettirmeyeceğiz.”

Hüseyin Filiz

Son konuşmayı yapan Çankırı Milletvekili Hüseyin Filiz de, “Hepimizin genel manadaki kanaati şu olmalı; önce ülke, sonra ilim, sonra partim ve sonra ben. Sizce kimin belediye başkanı olması mı önemli, partimizin Türkiye’de yüzde kaç oy aldığı mı önemli” dedi.
Aday adaylarına tavsiyelerde bulunmak istiyorum diyen Filiz, şöyle devam etti: Mümkünse çalışma ve konuşmalarımızda birbirimizin açığı üzerine konuşma yapmayalım. Diyor ya Hz. Mevlana; Birbirimizin kusurları için gece gibi olalım. Yani birinin açığını ortaya koyarak kendimizi asla öne çıkaramayız. Belediye başkanımızı meclis üyemizi karaladığımız zaman AK Partimizi karaladığımızı biliyor muyuz? Teşkilatımıza zarar veririz ve yapacağımız konuşmalarda genel siyaset yerine yerel siyasetleri yani ilimizde ve ilçemizde partimizin nasıl bir konumda olduğunu konuşmamız lazım. Bunları en iyi konuşacak siz teşkilat mensuplarısınız.
Sizlere acizane bir iki hatırlatma yaptım çünkü bu günler hassas günler. Bu günleri en iyi şekilde en iyi adaylarla belirleyeceğinizi umuyorum.”

Yorum Ekle