Çarşamba, 25 Kasım 2015

MUSTAFA AFACAN

Tüm yazıları için tıklayın

Türk Ocakları’ndan tepki

“Türkmenleri koruyamayan Türkiye kendisini nasıl k...

Azdavay’da şüpheli ölüm

Yalnız yaşayan 40 yaşındaki Hatice Göksel, evinin ...

TYÇP işçisinin acı sonu

TYÇP işçisinin acı sonu

Uzunyazı’da iş kazası

Pazartesi, 28 Ocak 2013 09:55

Organ bağışı için dev anket

İl Sağlık Müdürlüğü’nce düzenlenen “Organ Bağışı Kampanyası” Barutçuoğlu AVM’de kurulan stantta gerçekleştirilen programla başlatıldı.
Kampanyanın açılış törenine Vali Vekili Alper Tanrısever, Belediye Başkan Vekili Bahri Yavuz, İl Sağlık Müdürü Dr. Metin Öztürk, Halk Sağlığı Müdürü Yüksel Kutlu, Kamu Hastaneler Birliği, Sağlık Hizmetleri Başkanı Rıdvan Yiğit katıldı.
Organ ve doku bağışının önemini anlatmak ve bağış bekleyenlere çare olabilmek amacıyla gerçekleştirilen kampanya kapsamında açılan stantta vatandaşlara organ bağışı hakkında bilgiler verildi, halkın organ bağışı hakkındaki düşünce ve önerilerini öğrenmek için de anket düzenlendi.
Düzenlenen anket çalışmasında form dolduran ilk isimler Vali Vekili Tanrısever, Başkan Vekili Yavuz, İl Sağlık Müdürü Öztürk oldu.
Vali Vekili Alper Tanrısever organ bağışı konusunda yaptığı açıklamada, “Modern tıptaki çok hızlı gelişmeye ve ilerlemeye rağmen, insanoğlu halen daha organ üretebilmiş değil. Bu konuda yaşanan sıkıntılarımız var. O yüzden bir organımızda rahatsızlık olduğunda en iyi alternatif yine bir başkasının organı. O sebepten ötürü hastalarımızın mağdur olamamaları, sağlıklarını çok iyi idame edebilmeleri için organlarımızı muhakkak bağışlamamız gerekiyor. Bu da biz öldükten sonra başkalarının hayata bağlanması, bir başka kişinin yaşamasını sağlamak için de en güzel bir fırsat. O sebepten ötürü tüm Kastamonu halkını organlarını bağışlamaya davet ediyorum” dedi.
Belediye Başkan Vekili Bahri Yavuz da organ bağışı konusunda, “Bağışlanan organların hayat kurtaracak olması kampanyanın önemini anlatmaya yetiyor. Sağlık Müdürlüğümüzün başlatmış olduğu bu proje gerçekten örnek bir proje. Kendilerini ve tüm emeği geçenleri tebrik ve teşekkür ediyorum. Tüm toplumuza da sağlılık bir gelecek diliyorum” derken
İl Sağlık Müdürü Metin Öztürk ise görüşlerini şöyle paylaştı:
“Çok yakın bir zamanda basına da yansıyan Keremli Köyümüzde yaşayan lösemi hastası Damla isimli bir kız çocuğumuz vardı. Burada biz bir dramla karşı karşıya kaldık. Karaciğeri iflas eden bir anneye babası tarafından verilen karaciğer aylarca yoğun bakımda yatma ve akabinde çocuğunun da lösemiye yakalanması nedeniyle bir aile dramı yaşamıştık.
Biz de Kastamonu Sağlık Müdürlüğü olarak organ bağışı ile ilgili bir şeyler yapma gereksinimi hissettik.
Organ nakli hayati organları çalışamaz hale gelmiş ve tedavisi mümkün olmayan hastalar için son ümit kaynağıdır. Organ ve doku bağışı bir hayatı kurtarmaktır. Yaşama veda ederken ihtiyacı olanlar için organ bağışında bulunmak ve bu sayede insanların yaşama şansına kavuşmasını sağlamak toplum için geride bırakılabilecek en büyük mirastır. Ölüm; hem sizin için, hem de organınızı bağışladığınız hasta için yeni bir başlangıç olabilir. Halkımızdan bu konuda bizlere destek olmalarını bekliyor ve açılacak olan standımıza davet ediyoruz. Unutmayalım ki kendimiz veya çok sevdiğimiz bir yakınımız her an organ bağışı bekleyen bir hasta olabiliriz. Şu an yaptığımız temel şey 10 bin kişi üzerine anket yaparak Kastamonu halkının organ bağışına olan bakış açısını ölçmek olacak. İlimiz ile ilgili de bir durum tespiti değerlendirmesi yapacağız. Bu konuda da kamuoyu oluşturacağız. Halkımızın bağış yapmama gerekçeleri var ise bu gereçleri de giderme yönüne, gerekirse dini bir gerekçesi var ise bunun içinde Din İşleri Yüksek Kurulu’ndan profesörleri çağıracağız. Bu yönde de programlarımız olacak. Tıbbi gerekçeler var ise tıbbi yönden alanından uzman akademisyenleri de davet ederek halkımızın kafasındaki soru işaretlerini de gidererek ilimizdeki organ bağış oranının maksimum seviyeye çıkartmak da temel hedefimiz olacak. Bugün de bunun startını veriyoruz. Yapacağımız çalışma büyük ve kapsamlı bir çalışma olacak. Halkımızın da desteğini görmek istiyoruz. İlimizde yapacağımız 10 bin kişilik bir anket önemli bir çalışma olacak ve bu çalışma bizlere ışık tutacak. Bu çalışma ile ilimizdeki organ bağışı konusundaki bakış açısını görmüş olacağız. Bu anket sonucunda geniş kapsamlı bir veriyi de kazanmış olacağız. Bu çalışmayı merkezle birlikte tüm ilçelerimizde de sürdüreceğiz. Bu konuda, yapılan insani hizmete tüm halkımızdan da destek bekliyoruz.”

Yorum Ekle